FAQ

0 Comment

1. Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji dziecka w Fundacji i na jaki adres mam je wysłać ?

W zależności od tego, czy dziecko ma zostać wyłącznie podopiecznym Fundacji czy również beneficjentem programu Zakretki.info, należy przesłać dokumenty określone w regulaminie. Dokumenty dotyczące Podopiecznych Fundacji znajdują się tutaj, natomiast dokumenty dotyczące Podopiecznych programu znajdują się tutaj.
Adres na jaki należy wysłać dokumenty to adres siedziby Fundacji:

Fundacja Bez Tajemnic

ul.Wincentego Witosa 27/12

30-612 Kraków

dopisek „PODOPIECZNI” (ułatwi nam dostarczenie poczty do właściwej osoby, nie jest on jednak konieczny)

 

2. Mam chore dziecko w jaki sposób jesteście nam w stanie pomóc?

Fundacja pomaga chorym i potrzebującym na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest prowadzenie bezpłatnych Subkont dla Podopiecznych, na których mogą oni gromadzić środki potrzebne do ich leczenia i rehabilitacji. Kolejnym sposobem działania jest zbiórka środków w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej, na którą Fundacja posiada odpowiednie zezwolenia. Naszym sztandarowym działaniem jest program Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie – beneficjentami programu mogą zostać dzieci do 18 roku życia. Program przewiduje udzielenie wsparcia w wysokości do 10 000 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Dodatkowo Fundacja organizuje koncerty charytatywne oraz aktywnie współpracuje z przedstawicielami mediów.

 

3. Moje dziecko potrzebuje wózka. Jakie dokumenty mam wysłać i jaki jest okres oczekiwania na sprzęt?

W przypadku zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnego dziecka należy zgłosić go jako podopiecznego Fundacji, następnie należy zapoznać się z Regulaminem przyznawania pomocy materialnej w ramach Programu Zakretki.info dostępnego w zakładce Podopieczni. W treści regulaminu wyznaczone są dokumenty które należy przesłać na adres siedziby Fundacji.

Okres oczekiwania na pomoc w ramach Programu Zakretki.info zależy od wielu czynników, m.in. jest to ilość zbieranych zakrętek w poszczególnych regionach Polski, wielkość transportów, oferowany przez firmy recyklingowe ekwiwalent pieniężny na rzecz Fundacji, liczba podopiecznych oczekujących na pomoc, liczba zgłoszeń do programu Zakretki.info, itp. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby okres ten maksymalnie skrócić. Decydujący jest komplet wymaganych dokumentów oraz czas, który potrzebują rodzice na dosłanie ewentualnych braków.

 

4. Zbieram zakrętki dla swojego chorego dziecka. Czy mogą mi państwo podać adresy skupu?

Niestety nie. Nasz zespół wkłada bardzo wiele pracy w negocjacje z poszczególnymi firmami dotyczące warunków współpracy. Ponieważ dostarczamy duże ilości surowca posiadamy często indywidualne warunki współpracy. W tej sytuacji zachęcamy do zgłoszenia dziecka do naszej Fundacji. Pomożemy w organizacji zbiórki zakrętek, i dołożymy wszelkich starań, aby uzyskać możliwie największą ilość środków na rzecz konkretnego podopiecznego.

 

5. Czy istnieje możliwość zbiórki zakrętek na konkretne dziecko (chodzi nam o konkretne imię i nazwisko)?

W przypadku, gdy osoba zbierająca zakrętki posiada taką ich ilość, aby zadeklarować minimalny transport (ustalany każdorazowo indywidualnie, między 500kg a 5000kg) jest możliwość zadeklarowania przy transporcie na rzecz którego podopiecznego mają być przekazane środki. Wyjątek stanowią Podopieczni programu Zakretki.info, dla których środki przyznawane są wyłącznie z puli ogólnej lub indywidualnych darowizn. Dzięki temu traktujemy wszystkich naszych podopiecznych na równych zasadach

 

6. Gdzie można oddać zakrętki ?

Zakrętki można przekazywać do naszych punktów zbiórki oraz koordynatorów regionalnych naszej akcji. Ich lista znajduje się tutaj.

 

7. Czy dopłacacie do rachunków  (gaz, prąd) i finansujecie zakup węgla?

Niestety nasza Fundacja na chwilę obecną nie dopłaca do rachunków oraz nie finansuje zakupu węgla.

 

8. Czy pomagacie pełnoletnim osobom niepełnosprawnym w zakupie sprzętu?

Tak, ale niestety nie w ramach działania Programu Zakretki.info. Fundacja pomaga chorym i potrzebującym na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest prowadzenie bezpłatnych Subkont dla Podopiecznych, na których mogą oni gromadzić środki potrzebne do ich leczenia i rehabilitacji. Kolejnym sposobem działania jest zbiórka środków w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej na którą Fundacja posiada odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo Fundacja organizuje koncerty charytatywne oraz aktywnie współpracuje z przedstawicielami mediów.

 

 

i pytania… z przymrużeniem oka 😉

 

Jakiego koloru zbieramy zakrętki?

Kolor jest bez znaczenia – liczy się surowiec. Segregacja na kolory w przypadku naszego schematu działania nie ma sensu, często prośba o segregację na kolory jest również próbą ograniczenia kosztów działalności firm recyklingowych, które po prostu liczą, że ktoś zrobi za nich brudną robotę. 🙂

 

Czy sklejamy wózki z zakrętek?

Jeszcze nie próbowaliśmy, ale ponieważ najlepszą metodą jest jej wypróbowanie i sprawdzenie w praktyce, poszukujemy chętnych, którzy podejmą się tego zadania. 😉 Przypominam, że obecnie stosujemy metodę, wymiany zebranych zakrętek na surowiec, za który firmy recyklingowe wpłacają określony ekwiwalent pieniężny na specjalnie wyksięgowane subkonto Programu Zakretki.info.

 

Panie, a jak tam do tego na tej parafii dostarczę to one dojdą do Was ?

Gdzie Tam, Do którego tego, i na której parafii? Gdy już uda nam się uzyskać informację, o kogo chodzi, możemy to sprawdzić w posiadanym przez nas rejestrze zgłoszeń, Śmiało możecie takiego maila z pytaniem przesłać do nas (kontakt@zakretki.info), a ona potwierdzi czy dany podmiot jest zarejestrowany u nas w akcji.

 

Czy pracujemy od 6.00 czy od 7.30 ?

W Krakowie pracujemy od 7.30 do 6.00 😉 półtorej godzinki na śniadanie i kawę. Ponieważ nikt w naszej organizacji nie otrzymuje wynagrodzenia, Fundacją zajmujemy się w czasie wolnym, a czas wolny mamy różnie. Natomiast wiele osób pyta nas: dlaczego to działa? Z czegoś trzeba żyć, więc chodzimy do pracy, studiujemy, uczymy się, chodzimy na imprezy, jeździmy na grilla albo po prostu lepimy bałwana wielkanocnego. Nie ma w tym nic złego 🙂 Tym najbardziej natrętnym można to wytłumaczyć, oddzwaniając około 21.30 i mówiąc, że teraz dopiero mogliśmy rozpocząć pracę na rzecz Fundacji 😉 Oczywiście to tylko taka mała dygresja. Ludziom trzeba tłumaczyć, że my robimy to w wolnym czasie i w większości popierają naszą działalność w obecnej formie.

 

Dlaczego nie wyślemy 120 dyplomów dla każdego ucznia ze szkoły która zbierała dla nas zakrętki?

W naszym rejestrze jest kilkaset podmiotów, nieoficjalnie zbiera dla nas kilkanaście tysięcy podmiotów, w sumie docieramy do kilku milionów ludzi. Zakładając, że jedna na pięć osób chciałaby otrzymać dyplom, mamy około pół miliona dyplomów do wysłania. Znaczek kosztuje około 1,50 + 0,50 druk i kartka dyplomowa, mamy zatem 1 000 000 zł kosztów. Z zakrętek w zeszłym roku udało nam się uzbierać ok.120 000 zł. Zatem ekonomicznie musielibyśmy dołożyć 880 000zł, finansując tylko materiały, a przecież praca każdego, kto to będzie robił, to też jakieś koszty. Czy jest sens? Dlaczego nawet w wyjątkowych sytuacjach tego nie robimy? Ponieważ w naszej Fundacji panuje równe traktowanie – wysyłając jednemu podmiotowi dyplom, krzywdzimy ten podmiot, który go nie otrzymał. Dodam, że maile są bezpłatne. I oczywiście dyplom w PDF możemy wysłać mailem.